Skip to content

Program Zdrowego Stylu Życia „W drodze po zdrowie”

Program Zdrowego Stylu Życia „W drodze po zdrowie” to sześciotygodniowy cykl spotkań z dietetykiem i motywatorem zdrowia, którego celem jest nauka o zdrowym stylu życia i wdrożenie korzystnych zmian w dotychczasowym stylu życia jego uczestników, aby jak najdłużej cieszyli się zdrowiem i dobrą kondycją.

W skład programu wchodzą:

  • wykład nt. zdrowego stylu życia,
  • spotkania indywidualne z dietetykiem, w tym opracowanie indywidualnego planu żywieniowego wraz z jego omówieniem i dodatkowymi zaleceniami, ze szczególnym uwzględnieniem stanu zdrowia,
  • spotkania motywujące z motywatorem zdrowia,
  • warsztaty kulinarne, 
  • ćwiczenia ruchowe i relaksacyjne,
  • ważenie na początku i na końcu programu, w tym analiza składu ciała,
  • podsumowanie realizacji wyznaczonych celów oraz wskazówki dotyczące utrzymania zdrowego stylu życia, 
  • dostęp do zamkniętej grupy na Messengerze, która daje możliwość otrzymania od prowadzących wsparcia i pomocy zarówno podczas wprowadzania zmiany, jak również na dalszych jej etapach.
w-drodze-po-zdrowie-5

Dlaczego warto wziąć udział w programie?

Uczestnicy programu realizowanego w Klubie Zdrowego Stylu Życia Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna w latach 2022-2023 zrzucili razem ponad 360 kg, z czego najlepszy wynik wynosił 10,1 kg. I choć większość z nich zmagała się nadwagą, to redukcja masy ciała nie była głównym celem, dla którego zgłosili się do tego programu. Chcieli zadbać o swoje zdrowie. W programie wzięło udział 120 osób. Najmłodszy uczestnik miał 23 lata, a najstarszy 78. 

Jak się okazało, wykład na temat zdrowego stylu życia był dla uczestników programu nie tylko źródłem nowej wiedzy w tym zakresie, ale też ją porządkował. Na pytanie: Które z informacji przekazanych na wykładzie wykorzystałeś lub wykorzystasz do zmiany swojego dotychczasowego stylu życia? najczęściej odpowiadali, że wykorzystają wszystkie informacje, szczególnie dotyczące zdrowego talerza, a także higieny snu, picia wody czy odstawienia cukru.

Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty kulinarne, które w największym stopniu motywowały do wprowadzenia zmiany nawyków żywieniowych. Wszyscy uczestnicy programu deklarowali też, że na stałe wprowadzą do swojego życia regularną aktywność fizyczną. 

Zdecydowana większość uczestników programu „W drodze po zdrowie” uważa, że w pełni wykorzystała w nim swój udział. Program spełnił też ich oczekiwania, a wśród najmocniejszych jego stron wymienili: spotkania w grupie, wsparcie uczestników programu, wsparcie osób prowadzących ten program, jak również ich zaangażowanie, pełny profesjonalizm, empatię i życzliwość, których się doświadcza podczas spotkań, zajęcia praktyczne

Co sądzą o programie jego uczestnicy?

Rzetelna opieka dietetyczna dr Jolanty Flejszar-Olszewskiej, motywatora Joanny Sawickiej-Gontarz oraz wsparcie grupy „robią 90% roboty” w zmianie dotychczasowego stylu życia. Zgłaszając się do programu „W drodze po zdrowie”, który jest realizowany w Klubie Zdrowego Stylu Życia Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna, chciałam pozbyć się zbędnych kilogramów. Otrzymałam jednak zdecydowanie więcej – zaprzyjaźniłam się ze zdrowym stylem życia. Kilogramów też ubyło! Dużą zaletą programu jest indywidulany plan żywieniowy, przygotowany przez dietetyka ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia. Na uwagę zasługuje też jego zaangażowanie w indywidualną pracę z każdym uczestnikiem oraz wsparcie w trakcie trwania całego programu. Z kolei motywator na zajęciach „wykłada swoje serce na tacy”. Wyposaża uczestników w wiedzę i umiejętności, które sprzyjają dbaniu o swoje zdrowie i rodziny, a także zaraża swoją pasją i pozytywną energią. Upłynął już miesiąc od zakończenia programu. Nadal realizuję to, czego się w nim nauczyłam, i myślę, że pozostanę na tej ścieżce zdrowia, bo nie tylko redukuję masę ciała, ale mam też więcej energii i siły. Z pełną odpowiedzialnością polecam udział w projekcie prowadzonym przez Jolę i Joannę. Czas spędzony z nimi jest wartością dodaną, która wykracza poza jego ramy.

Joanna

logotyp_CUS_Wiazowna

Program był realizowany we współpracy z Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna i
finansowany ze środków unijnych w ramach projektu Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna
w ramach Projektu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój, Oś Priorytetowa II: Efektywne polityki
publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji. Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych
świadczonych w środowisku lokalnym.